α/α Ονοματεπώνυμο/Name Πόλη (Town) Ομάδα/Club
1 Νικόλαος Καραγιάννης Καστοριά Π.Σ.Κ.”620″
2 Θεόδωρος Παραστατίδης Θεσσαλονίκη podilato.eu
3 Βασιλης Κυζιριδης Εδεσσα podilato.eu
4 ΖΥΛΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑ PROBIKESHOP / ΑΠΕΙΡΟΣ Π.Ο. ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ
5 Χρήστος Κατσαβός Θεσσαλονικη
6 Ευάγγελος Τασοπουλος Φλώρινα Βέλος
7 Μπαλαφας Ηρακλης Ηγουμενιτσα Απειρος
8 ΒΟΥΡΔΟΥΝΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΕΡΟΙΑ VERMIO CYCLING CLUB
9 Σιδηροπουλος Χρήστος Θεσσαλονικη Ποδηλατικός Σύλλογος Ωραιοκάστρου
10 ΠΑΝΤΕΛΗΣ ΚΑΡΤΑΛΗΣ ΕΔΕΣΣΑ Bikestories
11 Χρηστος μπαταλογιαννης Καλαμπακα Meteora mtb team
12 Κάσπαρη Παναγιώτα Θεσσαλονίκη ΒΕΛΟΣ-PODILATO.EU
13 Μιλτιάδης Βασιλειάδης Χρυσούπολη Δόξα Σταυρούπολη
14 ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΒΑΟ
15 ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΟΣΜΙΔΗΣ ΒΕΡΟΙΑ Π.Ο.ΔΡΑΜΑΣ
16 ΒΟΥΔΟΥΡΗΣ ΕΥΡΙΠΙΔΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Π.Ο. ΩΜΕΓΑ
17 ΚΑΤΣΑΚΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΛΑΡΙΣΑ Π.Γ.Σ. ΛΑΡΙΣΑΣ
18 ΛΕΒΕΝΤΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ ΠΣΚ 620
19 ΚΟΤΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ VERNONEDURANCE
20 Gurovik Aleksandar Skopje Oxygen
21 Jim Theodorakos Kalampaka METEORA MTB
22 ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΟΤΣΑΝΙΔΣΗ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ ΠΗΓΑΣΟΣ ΞΑΝΘΗΣ
23 ΤΑΣΟΣ ΑΔΑΜΙΔΗΣ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑ TEAM PODILATOMANIA
24 ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΧΡΥΣΟΥΠΟΛΗ ΔΟΞΑ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΞΑΝΘΗ
25 Gurovik Aleksandar Skopje Oxygen
26 ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΑΡΡΑΣ ΔΡΑΜΑ ΠΟΔΗΛΑΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΔΡΑΜΑΣ
27 Βασιλης Κατσωνης Φλωρινα kanena
28 Γεώργιος Τσουλουχάς Ξάνθη Πήγασος Ξάνθης
29 Κάσπαρη Παναγιώτα Θεσσαλονίκη ΒΕΛΟΣ-PODILATO.EU
30 Θεόδωρος Κουτσάκης Έδεσσα Cafe Nouvel Air – Αερωπος
31 Χατζηπαυλιδης Λευτέρης Θεσσαλονίκη Ποδηλάτης
32 EΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ THESSALONIKI Α.Σ. Ο ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ
33 ΕΥΣΤΑΘΙΟΣ ΑΚΡΙΤΙΔΗΣ THESSALONIKI Α.Σ. Ο ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ
34 Αναστασία Νεροπούλου-Μυρώδη Θεσσαλονίκη Factory Cyclist Club
35 Γρηγοριαδης Θεσσαλονίκη
36 Πάρης Δημητριάδης Θεσσαλονίκη FACTORY CYCLIST Club
37 ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ACTION BIKE CLUB
38 ΧΑΛΗΛ ΟΝΟΥΡ ΚΟΜΟΤΗΝΗ Π.Σ.Κ. ΘΡΑΚΑΣ ΙΠΠΕΑΣ
39 ΤΡΕΝΤΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΣΕΡΡΕΣ ΠΑΝΣΕΡΑΪΚΟΣ
40 ΤΡΕΝΤΟΥ ΗΛΙΑΣ ΣΕΡΡΕΣ ΠΑΝΣΕΡΑΪΚΟΣ
41 ΜΗΛΑΣ ΠΕΤΡΟΣ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑ Team Podilatomania
42 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΜΕΣΕΝΙΚΟΛΑΣ GPL
43 ΤΣΑΝΑΣΙΔΗΣ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΒΑΟ
44 ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΑΝΑΝΙΑΔΗΣ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ Race Team
45 ΖΟΛΩΤΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ
46 ΣΕΞΤΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ ΕΔΕΣΣΑ ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ
47 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΕΔΕΣΣΑ ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ
48 BICO ARBEN ΕΔΕΣΣΑ ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ
49 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΕΔΕΣΣΑ ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ
50 ΓΙΟΥΡΟΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ ΕΔΕΣΣΑ ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ
51 ΤΣΑΠΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΕΔΕΣΣΑ Π.Ο. ΒΕΛΟΣ-PODILATO.EU
52 ΠΟΥΛΙΟΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΣ ΣΕΡΡΕΣ Α.Π.Σ. ΜΑΧΗΤΗΣ ΣΕΡΡΩΝ
53 ΨΩΜΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ
54 ΚΑΤΣΑΒΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
55 ΜΗΤΤΑΣ ΘΩΜΑΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ
56 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ
57 ΦΥΝΤΑΝΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ
58 ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΗΣ ΓΑΒΡΙΗΛ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟΔΗΛΑΤΗΣ
59 ΣΙΩΝΗΣ ΓΡΗΓΟΡΗΣ ΕΔΕΣΣΑ ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ
60 ΚΙΟΥΡΤΣΗΣ ΧΑΡΗΣ-ΜΙΧΑΗΛ ΕΔΕΣΣΑ ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ
61 TURKULOV DUSAN NOVI SAD INVICTABIKE
62 ΓΙΑΝΤΣΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΕΔΕΣΣΑ ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ
63 ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Π.Ο. ΔΡΑΣΗ-Action Bike Club
64 ΖΟΥΜΠΟΥΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Π.Ο. ΔΡΑΣΗ-Action Bike Club
65 ΠΑΠΑΝΙΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΓΡΕΒΕΝΑ Π.Ο. ΔΡΑΣΗ-Action Bike Club
66 ΚΑΛΑΜΠΑΛΙΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ Π.Ο. ΔΡΑΣΗ-Action Bike Club
67 ΣΑΡΙΓΙΑΝΝΗΣ ΞΕΝΟΦΩΝ ΣΙΑΤΙΣΤΑ Π.Ο. ΔΡΑΣΗ-Action Bike Club
68 ΧΑΛΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑ Α.Σ.Ρ. ΕΛΑΦΟΣ ΡΟΔΟΥ
69 ΓΙΑΝΝΟΥΤΣΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΧΑΝΙΑ ΠΟΧ ΤΑΛΩΣ ANEK LINES
70 ΟΡΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΧΑΝΙΑ ΠΟΧ ΤΑΛΩΣ ANEK LINES
71 ΟΡΦΑΝΟΥΔΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΧΑΝΙΑ ΠΟΧ ΤΑΛΩΣ ANEK LINES
72 ΚΑΣΠΑΡΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟ ΒΕΛΟΣ-PODILATO
73 ΚΑΡΚΑΤΣΕΛΗΣ ΑΛΚΙΒΙΑΔΗΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΠΟ ΒΕΛΟΣ-PODILATO
74 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΔΕΣΣΑ ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

ΑΡΘΡΟ 1 :

O Σ.Ο.Χ. Φλώρινας με την Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας και τον Δήμο Φλώρινας συνδιοργανώνουν το Drosopigi Race CrossCountry 2019 (XCO) στις κατηγορίες Masters (διασυλλογικός)  και διασυλλογικοί αγώνες Mini, Παμπαίδων, Πανκορασίδων, Παίδων, Κορασίδων καθώς και Open .

 Οι αγώνες θα διεξαχθουν την Κυριακή 13 Οκτωβρίου 2019 στην Δροσοπηγή Φλώρινας

ΑΡΘΡΟ 2 :

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΥ ΑΓΩΝΑ: Masters, Παίδες, Κορασίδες, Παμπαίδες, Πανκορασίδες, Mini (Mεγάλα – Μικρά)

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ OPEN ΧCountry:

  • ΑΝΔΡΕΣ: 17+ (2002-1990), 30-39 (1989-1980), 40-49 (1979-1970), 50+ (1969 και νωρίτερα)
  • ΓΥΝΑΙΚΕΣ 17+ (2002 και πριν)

Οι κατηγορίες Μasters, και Παίδες  θα αγωνισθούν στην διαδρομή Elite XCountry 4km με διαφορετική ώρα εκκίνησης Παίδες – Masters.

Οι κατηγορίες των Κορασίδων, Παμπαίδων – Πανκορασίδων  αγωνισθούν στην τροποποιημένη διαδρομή Junior Xcountry 2,5km.

Οι κατηγορίες των Mini Mικρά-Μεγάλα  θα αγωνισθούν στην τροποποιημένη διαδρομή Mini XCountry  2km.

Οι Open XCountry θα αγωνισθούν στην διαδρομή Elite XCountry 4,5km με εκκίνηση  ταυτόχρονα με τους Masters – Open(όλες οι κατηγορίες).

Για όλες τις κατηγορίες, θα ισχύουν οι κανονισμοί της Ε.Ο.Π. ΜΤΒ, άρθρο 4.2.061

ΑΡΘΡΟ 3 :

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΑΓΩΝΑ

Ημερομηνία: Κυριακή 13 Oκτωβρίου 2019 – DrosopigiRace Διασυλλογικός XCountry

Αφετηρία- Τερματισμός: Αθλητικό Κέντρο Δροσοπηγής  (Δροσοπηγή Φλώρινας)

Κατηγορίες  Διασυλλογικού Διάρκεια
Μasters 1h15-1h30min
Παίδες 45-1h00min
Κορασίδες – Παμπαίδες-Πανκορασίδες 30min-45min
Μινι Μεγάλα 20min-40min
Μινι Μικρά 15min-30min
Κατηγορίες  Open Διάρκεια
ΑΝΔΡΕΣ: 19+ (2000-1990), 30-39 (1989-1980), 40-49 (1979-1970), 50+ (1969 και νωρίτερα) 1h15-1h30min
ΓΥΝΑΙΚΕΣ 17+ (2002 και πριν) 1h15-1h30min

ΑΡΘΡΟ 4 :

Στον αγώνα επιτρέπεται η συμμετοχή σε σωματεία δύναμης ΕΟΠ με απεριόριστο αριθμό αθλητών.  Οι μετέχοντες στον αγώνα (αθλητές – συνοδοί) αποδέχονται τον παρόντα κανονισμό και είναι υποχρεωμένοι να τον τηρήσουν. Όλοι οι συμμετέχοντες παίρνουν μέρος με δική τους ευθύνη και οι διοργανωτές δεν φέρουν καμία ευθύνη και δεν έχουν καμία υποχρέωση αποζημίωσης για τυχόν ατύχημα, απώλεια, φθορά ή καταστροφή αγωνιστικού υλικού, ρούχων, ποδηλάτων κλπ. Για την Open κατηγορία επιτρέπεται η συμμετοχή αθλητών άνω των 17 ετών και συμπλήρωση έντυπης δήλωσης ότι έχουν υποβληθεί σε πρόσφατες ιατρικές εξετάσεις και είναι υγιείς.

Δηλώσεις συμμετοχής για τους αθλητές του διασυλλογικού αγώνα, μπορούν να καταθέτουν οι ομάδες τους, ηλεκτρονικά στο www.drosopigirace.gr /συμμετοχή ή με φαξ στο 23850 29939 έως την Παρασκευή 11 Οκτωβρίου 2019 ή στην γραμματεία την ημέρα του αγώνα έως τις 09.30

Οι αθλητές των Open κατηγοριών μπορούν να καταθέτουν δήλωση συμμετοχής, ηλεκτρονικά στο www.drosopigirace.gr/συμμετοχή ή στην γραμματεία την ημέρα του αγώνα έως τις 10.30

ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΟΡΟΙ: Δεν θα υπάρξει καμία οικονομική επιβάρυνση για την συμμετοχή των αθλητών στους διασυλλογικούς αγώνες.  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ OPEN ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ: Το κόστος συμμετοχής για τις κατηγορίες Open ανέρχεται στα 10,- €

ΔΙΑΜΟΝΗ. Όσοι από τους αθλητές, επιθυμούν να διανυκτερεύσουν στην Φλώρινα καθώς και για την open κατηγορία, υπάρχει δυνατότητα φιλοξενίας από συνεργαζόμενα ξενοδοχεία σε ειδικές τιμές.  Για κρατήσεις μπορείτε να απευθύνεστε απευθείας στα ξενοδοχεία.

ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Για όλους τους συμμετέχοντες αθλητές και τους συνοδούς τους, θα υπάρξει μπουφές (catering) μετά την ολοκλήρωση των αγώνων

ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ – ΤΕΧΝΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ

Η Γραμματεία θα λειτουργεί στον χώρο της εκκίνησης-τερματισμού Αθλητικό Κέντρο Δροσοπηγής (Δροσοπηγή Φλώρινας) από τις 08:30

Το Τεχνικό Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στον χώρο της εκκίνησης στις 10:30 το πρωί της Κυριακής.

ΑΡΘΡΟ 5 :

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

Σάββατο 12

Οκτωβρίου

2019

10.30 – 17.00 Διαδρομή προσβάσιμη για τους αθλητές
Κυριακή

13 Οκτωβρίου

2019

09.00 – 10.30 Εγγραφή αθλητών
10.30 – 10.45 Τεχνική ενημέρωση αθλητών-εκπροσώπων
11.00 Εκκίνηση Μινι Μικρά
11.45 Εκκίνηση Μινι Μεγάλα
12.50 Εκκίνηση Κορασίδες – Παμπαίδες-Πανκορασίδες
13.45 Εκκίνηση Παίδες
14.30 Εκκίνηση Masters – Open
15.30 Απονομές- Βραβεύσεις   Podilato.eu Cup

Το παρόν πρόγραμμα αποτελεί προσχέδιο και υπάρχουν πιθανότητες να τροποποιηθεί.  Η οριστικοποίηση του προγράμματος θα ανακοινωθεί την Παρασκευή 11 Οκτωβρίου 2019, μετά το πέρας των δηλώσεων συμμετοχής.

ΑΡΘΡΟ 6 :

Οι αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με τους κανονισμούς της Ελληνικής Ομοσπονδίας Ποδηλασίας, και της UCI για ότι δεν προβλέπεται από τους κανονισμούς.

ΑΡΘΡΟ 7 :

Στον αγώνα θα υπάρχουν 1 σημείο τεχνικής υποστήριξης (FTA Zones) το οποίο είναι εξοπλισμένο με εργαλεία επισκευής ποδηλάτων.  Για αναλώσιμα υλικά – ανταλλακτικά είναι υπεύθυνοι οι ίδιοι οι αθλητές ή οι ομάδες τους.  Στο ίδιο σημείο θα γίνεται η τροφοδοσία και υδροδοσία των αθλητών.

ΑΡΘΡΟ 8 : ΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ – ΈΠΑΘΛΑ

Οι τρεις πρώτοι νικητές κάθε κατηγορίας διασυλλογικών αγώνων βραβεύονται ως εξής:

  • 1ος νικητής –μετάλλιο, δίπλωμα.
  • 2ος νικητής –μετάλλιο, δίπλωμα.
  • 3ος νικητής –μετάλλιο, δίπλωμα.

Σημείωση: Στην κατηγορία Open θα υπάρξει ξεχωριστή βράβευση σύμφωνα με την ηλικιακή τους κατηγοριοποίηση ως εξής:

  • Ανδρες 17+ (2002–1990)
  • Άνδρες 30-39 (1989–1980)
  • Άνδρες 40-49 (1979-1970)
  • Άνδρες 50+ (1968 και νωρίτερα)
  • Γυναίκες 17+ (2002 και νωρίτερα)

ΑΡΘΡΟ 9 – ΑΠΟΝΟΜΕΣ :

  • Οι Απονομές θα γίνουν στις 15:30 στο Αθλητικό Κέντρο Δροσοπηγής

Οι τρεις (3) πρώτοι ποδηλάτες κάθε κατηγορίας είναι υποχρεωμένοι να παρουσιασθούν στο βάθρο με την επίσημη ενδυμασία της ομάδας τους για την καθιερωμένη απονομή επάθλων.

ΑΡΘΡΟ 10 :

Αλυτάρχης:  ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΚΑΖΑΝΙΔΗΣ – επίσημος κριτής ΕΟΠ)

ΑΡΘΡΟ 11 :

Διευθυντής Αγώνα: ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΣΒΑΡΝΑΣ

ΑΡΘΡΟ 12:

Με τη συμμετοχή τους οι αθλητές αποδέχονται τον παρόντα κανονισμό και μετέχουν με προσωπική τους ευθύνη.

Η Οργανωτική Επιτροπή του αγώνα έχει το δικαίωμα τροποποίησης του παρόντος κανονισμού, για λόγους ανωτέρας βίας. Σε κάθε περίπτωση η όποια αλλαγή θα καταστεί γνωστή στους συμμετέχοντες και τους αρχηγούς των ομάδων, εγκαίρως.

Για κάθε θέμα που θα προκύψει και που δεν προβλέπεται από την προκήρυξη θα αποφασίζει επιτόπου η Αγωνόδικος Επιτροπή.